counter Back to top
Homepage News

Bronx Science Students are Award Winners and Finalists in the New York City Science and Engineering Fair

Congratulations to the 33 Bronx Science students who won awards in the New York City Science and Engineering Fair (NYCSEF) and to the 4 Bronx Science students chosen to represent NYC at the International Science and Engineering Fair (ISEF). Click the headline for the details.


The New York City Science and Engineering Fair (NYCSEF) is the largest high school research competition in New York City and is the qualifying event for Intel International Science and Engineering Fair (ISEF). Four Bronx Science students were named ISEF finalists and will represent New York City (along with 10 other NYC high school students) at the International Science and Engineering Fair (ISEF), which will be held in Phoenix in May.


Ninety-four students from Bronx Science’s research program participated in the preliminary round at City College of New York on March 3, 2019 where they presented their independent research in a poster session. Judges were science educators and experts in science and engineering fields from research institutions, universities, and the business sector from around New York City.


Thirty-three Bronx Science students scored in the top 25% of their categories and advanced to the final round, held at the American Museum of Natural History on March 19, 2019.


Four Bronx Science students were named ISEF finalists and will represent New York City (along with 10 other NYC high school students) at the International Science and Engineering Fair (ISEF), which will be held in Phoenix in May. 


Bronx Science ISEF finalists and Award winners from the finals round are listed below. 


Click the following links for complete lists of preliminary round participants, finalists, and their awards.

Preliminary round participants

Finals round participants

Awards

 

2019 New York City Science and Engineering Fair Awards- Bronx High School of Science Students


ISEF Finalist

Selected to represent NYC at ISEF

In the category Behavioral-Neuroscience: Lucian Dobroszycki

In the category Cellular & Molecular Biology: Tahmid Ahamed

In the category Environmental & Earth Sciences: Jialin Zhuo

In the category Mathematical & Computer Science: Mohammadou Gningue


ISEF Finalist- Second Alternate

Selected as second alternate to represent NYC at ISEF

In the category Microbiology: Olga Khmelnitsky


NYCSEF First Award

Awarded to projects based on overall performance in their category at NYCSEF

In the category Behavioral-Neuroscience: Lucian Dobroszycki

In the category Behavioral-Sociology & Psychology: Alex Chen

In the category Cellular & Molecular Biology: Tahmid Ahamed, Alexandra Ellerstein, Ankith Kumar 

In the category Environmental & Earth Sciences: Jialin Zhuo

In the category Mathematical & Computer Science: Mohammadou Gningue

In the category Microbiology: Olga Khmelnitsky

 

NYCSEF Second Award

Awarded to projects based on overall performance in their category at NYCSEF

In the category Behavioral-Sociology & Psychology: Yea Won Lee

In the category Cellular & Molecular Biology: Simon Fridlyand, Dechen Lama, Ginger Lau, Nancy Lin, Kevin Liu, Jonathan Nicastro, Lhaden Tshering, Zoe Wong

In the category Chemistry: Philip Brous

In the category Engineering: Leon Aharonian, Joseph Doraid

In the category Medicine & Health Sciences: Margaret Wong

In the category Microbiology: Nusrat Tabassum

 

NYCSEF Third Award

Awarded to projects based on overall performance in their category at NYCSEF

In the category Behavioral-Neuroscience: Alyson Chin

In the category Behavioral-Sociology & Psychology: Eshaan Modi, Samantha Wainapel

In the category Cellular & Molecular Biology: Elizabeth Chen, Julia Michalak, Rachel Musheyev,  Sakshi Shah, Cassie Tian

In the category Engineering: William Chen

In the category Environmental & Earth Science: Fardeen Hussain

In the category Medicine & Health Science: Sterling Knight

In the category Physics & Space Sciences: Sebastian Perez


American Psychological Association

Awarded to outstanding research in psychology entered in Behavioral Sciences category

In the category Behavioral-Sociology & Psychology: Alex Chen, Yea Won Lee


Association for Women Geoscientists

Awarded to outstanding projects submitted by female researchers that increase public awareness of the geosciences, illustrate the interdisciplinary nature of geosciences, or promote the sensitivity of the earth as a global system

In the category Environmental & Earth Sciences Jialin Zhuo


NASA Earth System Science Award

Awarded to projects that offer the greatest insight into the Earth's Interconnected Systems

In the category Environmental & Earth Sciences Jialin Zhuo


Skanska Walsh

Awarded to projects with engineering-related projects demonstrating technical excellence

In the category Engineering: Leon Aharonian

 

SUNY Oswego

Awarded to projects related to the environmental issue categories of : ecology and biodiversity, environmental quality (air, water, soil), resources and energy, human ecology or innovation.

In the category Engineering: William Chen

In the category Environmental & Earth Science: Fardeen Hussain


Ying Scholars Award

Awarded to one project that exhibits innovative research

In the category Cellular & Molecular Biology: Cassie Tian

 




Statement on Accessibility: We are working to make this website easier to access for people with disabilities, and will follow the Web Content Accessibility
Guidelines 2.0. If you need assistance with a particular page or document on our current site, please contact Cynthia Golan to request assistance.

Privacy Policy Designed by 40N47 Design, Inc. powered by Educational Networks